تنظیمات تلویزیون X9500G سونی و کار با آن

تنظیمات تلویزیون X9500G سونی و کار با آن

اهمیت موضوع

در ابتدا اگر از خریداران تلویزیون X9500G سونی هستید به شما تبریک می گوئیم که بهترین و شایسته ترین گزینه را برای خودتان انتخاب کرده اید. تلویزیون X9500 سونی که در 2019 تولید و روانه بازار شد یکی از بهترین تلویزیون های 2019 است. بعد از خرید ما لازم است که کار با این تلویزیون را یاد بگیریم و از تنظیمات آن سر در بیاوریم تا بهترین خروجی را از آن بگیریم.
ما برای توضیحات این پست از تلویزیون 55 اینچ X9500G استفاده کرده ایم و طبیعتا برای سایر سایزهای آن نیز تنظیمات به همین شیوه است. تنظیماتی که در ادامه توضیح خواهیم داد برای انواع محتواها اعمال می شود بجز بازی و استفاده از تلویزیون بعنوان مانیتور، که به چند تغییر اضافی نیاز دارند.

قیمت و مشخصات کامل تلویزیون 2019 سونی مدل X9500G

تنظیمات عمومی تلویزیون X9500

1- تنظیمات اکو (ECO)

تنظیم اکوی تلویزیون x9500g سونی چگونه اکوی تلویزیون x9500 سونی را تنظیم کنیم

یکی از اولین کارهایی که انجام دادیم غیر فعال کردن همۀ حالت های صرفه جویی در مصرف انرژی است (power saving)، زیرا نمی خواهیم تلویزیون هنگام تست تصویر را تنظیم کند.
همچنین از منوی تصویر حالت تصویر خودکار (auto picture mode) و سنسور نور (light sensor) را غیر فعال کردیم، زیرا نمی خواهیم تنظیمات تصویر در حین تست تغییر کند.

2- تنظیمات SDR

تنظیمات SDR تلویزیون X9500G سونی

برای محتوای SDR شش حالت تصویر از پیش تعریف شده وجود دارد. توصیۀ فروشگاه بابیروس این است که حالت تصویر سفارشی یعنی " Cuctom " را انتخاب کنید زیرا دقیق ترین حالت است و بیشترین سفارشی سازی را امکان پذیر می سازد. همچنین توصیه می کنیم کنتراست (contrast) را بر روی 90 ، گاما (gamma) را بر روی صفر و سطح سیاهی (black level) را بر روی 50 تنظیم کنید. تقویت کننده کنتراست (adv. contrast enhancer) و نور دهی موضعی خودکار یا همان لوکال دایمینگ (auto local dimming) همگی غیر فعال هستند و شما باید این موارد را به دلخواه خود تنظیم کنید. مثلا هنگام مشاهدۀ محتوا با زیر نویس اگر متوجه شدید میزان روشنایی صفحه در نوسان است ممکن است بخواهید لوکال دایمینگ را غیر فعال کنید.
شما باید میزان روشنایی (Btightness) را با شرایط خاص مشاهدۀ خود تنظیم کنید و این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که تغییر روشنایی هیچ تاثیری در کیفیت کلی تصویر ندارد.

3- وضوح (Clarity)

چگونه وضوح تلویزیون x9500g سونی را تنظیم کنیم

در سربرگ وضوح می توانید مقدار آن را تغییر دهید. ما توصیه می کنیم که بگذارید بر روی مقدار پیش فرض یعنی 50 باشد. گزینۀ بعدی در این قسمت یعنی Reality Creation را نیز غیر فعال بگذارید اما می توانید هنگام تماشای محتوای با وضوح پایین آن را فعال کنید چون به بهبود کیفیت تصویر کمک می کند. گزینه های کاهش تصادفی نویز و کاهش نویز دیجیتال و.. یعنی Random noise reduction و digital noise reduction و همچنین smooth gradation را غیر فعال بگذارید. می توانید این گزینه ها را هنگام تماشای ویدئوهای کیفیت پایین فعال کنید چون به بهبود کیفیت آنها کمک می کند. اما به خاطر داشته باشید که مجددا آنها را غیرفعال کنید! چون این گزینه ها می توانند باعث از بین رفتن جزئیات دقیق در محتواهای با کیفیت بالا شوند.

4- HDR

تنظیمات HDR تلویزیون X9500 سونی 2019

HDR بطور اتوماتیک برای اپلیکیشن های بومی فعال می شود. هنگامی که شروع به پخش محتوای HDR می کنید یک نماد HDR کوچک در فهرست تنظیمات تصویر ظاهر می شود. پس از شروع پخش محتوای HDR ، برخی از تنظیمات به طور خودکار تغییر می کند برای مثال روشنایی به حداکثر مقدار (Max) افزایش می یابد. پس ما توصیه می کنیم که این تنظیمات را بگذارید بر روی مقادیر پیش فرض باقی بماند.

برای اینکه HDR بر روی وسایل خارجی هم کار کند باید گزینۀ Enhanced Format از منوی HDMI signal format برای ورودی مورد نظر فعال شود. توصیه می کنیم بعد از اتمام تماشا این گزینه را دوباره غیرفعال کنید  تا برای دستگاه های قدیمی مشکل ایجاد نکند.

اگر محتوای HDR را بسیار کم رنگ می بینید کنتراست و گاما را افزایش دهید و adv.contrast enhancer را بر روی High تنظیم کنید.

هنگام تماشای محتوای زنده HDR با زیرنویس، گاهی اوقات زیرنویس می تواند باعث شود میزان روشنایی صفحه به میزان قابل توجهی تغییر کند. اگر این برای شما خوشایند نیست توصیۀ فروشگاه بابیروس به شما این است که Local Dimming را کاهش دهید یا کلا غیرفعال کنید.

5- دالبی ویژن (Dolby vision)

تنظیمات دالبی ویژن تلویزیون x9500g سونی 2019

تلویزیون x950g سونی در اکثر برنامه های بومی و همچنین دستگاه های خارجی از دالبی ویژن پشتیبانی می کند. برخی دستگاه ها ممکن است به ارتقا نیاز داشته باشند مانند محتوای نرمال HDR ، وقتی شروع به پخش محتوای دالبی ویژن می کنید برخی از تنظیمات به طور خودکار تغییر می کنند.توصیۀ بابیروس این است که این تنظیمات را همانطور که هست بگذارید ، تنظیمات SDR را برای اینجا کپی نکنید! بگذارید همانطور که هست ، باشد.
3 حالت تصویر در دالبی ویژن وجود دارد: حالت Vivid ، حالت Dolby Vision Bright و حالت Dolby Vision Dark . ما حالت سوم یعنی دالبی ویژن تاریک را توصیه می کنیم اما اگر در یک اتاق کاملا تاریک نیستید حالت دوم یعنی دالبی ویژن روشن بهتر خواهد بود.

قیمت و مشخصات کامل تلویزیون 2019 سونی مدل X9500G

تنظیمات حرکت تلویزیون X950G سونی

تلویزیون های سونی معمولا عالی هستند و ویژگی های حرکتی بسیار قابل تنظیمی دارند و تلویزیون X9500G نیز از این قاعده مستثنی نیست.

1- تعامل یا درون یابی حرکت (Motion interpolation) 

تنظیمات حرکت تلویزیون x9500g سونی 2019

تنظیماتی که در سربرگ حرکت وجود دارد را شما باید به دلخواه خودتان تنظیم کنید چون افراد مختلف سطوح مختلفی از تعامل حرکتی را ترجیح می دهند. اگر می خواهید که interpolation حرکت را فعال کنید باید جریان حرکت را بر روی سفارشی قرار دهید (یعنی motionflow را بر روی custom قرار دهید) و نوار لغزندۀ صافی (smoothness) را تنظیم کنید. بسته به محتوایی که مشاهده می کنید این تنظیمات را باید تغییر دهید.
در زیر نوار صافی نوار لغزندۀ وضوح یعنی clearness وجود دارد که قاب سیاه تلویزیون x9500 را تنظیم می کند یعنی Black Frame Insertion یا به اختصار BFI ، که با تنظیم این نوار بر روی مقدار یک (1) ویژگی X-Motion Clarity فعال می شود.

2- تنظیمات judder

تلویزیون X9500 سونی قادر به حذف جیتر از همه منابع است که به تنظیمات اضافی نیاز دارد. برای یک سیگنال 24p مانند پخش کننده های بلو-ری تنظیمات حرکتی اضافی لازم نیست. برای حذف جیتر از منابع 60p جریان حرکت یا همان motionflow را بر روی custom تنظیم کنید و smoothness و clearness را بر روی Min و در آخر CineMotion را بر روی Auto تنظیم کنید.

تنظیمات بازی در تلویزیون X9500 سونی

چگونه تلویزیون x9500 سونی را بر روی حالت بازی قرار دهیم

جدا از تنظیمات SDR و HDR شما برای داشتن یک تجربۀ بازی عالی لازم است تغییرات کوچکی اعمال کنید. وقتی که بازی را شروع کردید برای داشتن کمترین تاخیر ورودی (input lag) بهتر است حالت تصویر را بر روی بازی قرار دهید (یعنی game mode). برای بازی های HDR حتما چک کنید که گزینۀ HDMI Enhanced format برای ورودی مورد استفادۀ شما فعال باشد (یعنی بر روی enable باشد).

قیمت و مشخصات کامل تلویزیون 2019 سونی مدل X9500G

0 دیدگاه

ثبت دیدگاه شما